Quantcast
Channel: méteráru – Textilország
Viewing all 30 articles
Browse latest View live

Amit a kötött anyagokról tudni kell – AZ ALAPOK

$
0
0

Az utóbbi években egyre népszerűbbek a kötött anyagok, pólóanyagok, jerseyk, passzék. Pár évvel ezelőtt még alig-alig akadt aki hozzá mert nyúlni ezekhez a rugalmas anyagokhoz lévén, hogy a vásznakkal, szövetekkel szemben a varrása okozhat némi nehézséget. Talán egy hangyányit Textilország blogja is hozzátett ezeknek az anyagoknak egyre növekvő sikeréhez, hiszen a közel hat év alatt már számos bejegyzés született arról, hogy egyáltalán nem lehetetlen ezekből az anyagokból otthon, akár háztartási varrógéppel szép és hasznos holmikat varrni.

Íme egy kis visszatekintés ITT

Több hazai webáruházban, vagy akár külföldi rendelés útján is hozzá lehet már jutni jó minőségű, egyszínű vagy akár mintás kötött anyagokhoz.  Ez a tendencia úgy gondolom egyre csak nőni fog. Örvendetes ez a népszerűség, azonban úgy látom sokan nincsenek tisztában a kötött anyagok megnevezéseivel, felhasználási területeivel. Mi az, hogy pamut, futter, pólóanyag, jersey, sztreccs, bolyhos, hurkos, egyoldalas, bordás, piké, stb…?
Megdöbbentően nagy a homály a fejekben a kötött anyagok beazonosításával kapcsolatosan. Lépten-nyomon belefutok abba, hogy sokszor méteráruval foglalkozó, mondhatni szakmabeli embereknek is gondot okoznak az alapvető kifejezések. Ha ez igy van, márpedig szerintem elég gyakori, honnan informálódjon a vásárló?

Ebben a bejegyzésben szeretnék némi támpontot adni az eligazodáshoz.

DSCF0760 DSCF5387 DSCF53731

ALAPOK

Most egy kicsit szárazabb rész következik, hogy az alapokat tisztába tegyük, de ígérem nem nyújtom hosszúra.

A SZÖVÖTT anyagok két fonalrendszer (lánc-, és vetülékfonalak) merőleges kereszteződésével jönnek létre. Ezzel szemben a KÖTÖTT anyag egymásba kapcsolódó, egy vagy több fonalból  képzett szemek összefüggő rendszere. A köztudatban jersey, dzsörzé anyagnak is nevezzük de sokféle kötött anyag létezik. Elsőre talán a pólóanyagok, jutnak eszünkbe de kötött anyag például a plüss, a frottír, a futter és a műszőrme is. Felhasználási területük sokrétű, a fehérneműtől, a pólókon, felsőkön át a szabadidőruhákig rengeteg célra használjuk. Leegyszerűsítve az alábbi képen jól látható a szövéssel és a kötéssel készült anyagok közötti különbség.

Fabric-Structures

Sokan tudnak kötni és ezért ismerős lehet, hogy a kötött anyag szemekből épül fel. A szemek azok a kis hurkok amik egymásba kapcsolódnak. A szem részei:

  • Szemfej – a szem felső íves része
  • Szemszár – a szem két oldali egyenes szakaszai
  • Szemláb –  a két alsó íves szakasz

A szemek vízszintesen szemsorokat, függőlegesen szempálcákat vagy szemoszlopokat alkotnak.

A KÖTÖTT ANYAGOK, KELMÉK KÉT CSOPORTJA

  • Egyfonalas vagy vetülékrendszerű
  • Többfonalas láncrendszerű kelmék

kotes

EGYFONALAS, VETÜLÉKRENDSZERŰ KÖTÖTT ANYAGOK

  • legalább egy fonal szükséges a szemképzéshez
  • a szemek keresztirányban képződnek
  • bomlékony, szemfelfutásra hajlamos
  • kötéssel vagy hurkolással készül

TÖBBFONALAS, LÁNCRENDSZERŰ KÖTÖTT ANYAGOK

  • több fonal szükséges a szemképzéshez
  • a szemek hosszanti, vagyis szempálca irányban futnak, cikkcakk vonalban
  • az anyag nem bomlékony, szembiztos
  • hurkolással készül

Eddig a száraz tankönyvízű alapok. Ha mélyebben is szeretnéd tanulmányozni a kötött anyagok gyártási folyamatát akkor, érdemes beszerezni néhány tankönyveket.  Én a Magyar Divat Intézet Textil-, és ruhaipari anyag és áruismeret című könyvét használtam forrásként.

A LEGGYAKORIBB SZARVASHIBÁK

  • Előfordul, hogy ezeket a kötött anyagokat PAMUT néven emlegetik, és ezzel nem a pamutra mint alapanyagra gondolnak, hanem magára a kötött anyagra. Ez borzasztóan zavaró és megtévesztő, ugyanis a kötött kelmék alapanyaga sokféle lehet. Természetesen készülhet pamutból, gyapjúból, viszkózból és más szintetikus szálakból, illetve ezek keverékéből. Szögezzük le a pamut alapanyag és nem anyagfajta!
  • Egy másik gyakori hiba a rugalmas, elasztikus, sztreccs kifejezések nem megfelelő használata. A kötött anyagoknak jellemzője, hogy többé kevésbé nyújthatók, rugalmasak, ennek mértéke kötésmódtól és anyagösszetételtől függően változik. Ezekről konkrétan is lesz majd szó az egyes anyagfajtáknál. A sztreccs és elasztikus anyagokban mindig van rugalmas szál, általában lycra vagy elasztán. Minél több annál rugalmasabb az anyag, vagyis erőteljesen nyújtható és eredeti méretét könnyen vissza is nyeri. Egy 100% pamut kötött anyag lehet némiképp rugalmas, de sztreccsnek vagy elasztikusnak semmiképp sem nevezhető.
  • A legtöbb gond az anyagfajták ismeretének a hiányából adódik. Mik a pontos elnevezések? Melyik milyen tulajdonsággal rendelkezik? Mire használható? Hogyan célszerű varrni? Ezzel részletesen is foglalkozunk részletesen is a következő részben.

Ha velem tartasz megtudod majd különböztetni az egyfalas, kétfalas, bordás, interlock, futter, piké és hasonló kötött anyagokat. Sok fotóval jövök majd, talán még egy videó is összejön.

Share


Ti kérdeztétek…

$
0
0

Az elmúlt napokban a megrendelések teljesítése töltötte ki a napjaim nagy részét, de igyekszem folytatni a kötött anyagokról szóló sorozatot, mert tudom nagy szükség van rá.

Érkezett pár kérdés a témával kapcsolatban. Ezekre igyekszem most gyorsan válaszolni, aztán remélem a nagy és átfogó bejegyzésre sikerül időt szakítanom.

DSCF53731

CSILLA KÉRDÉSE

“Köszönöm, hogy némiképp eloszlattad írásoddal a fejemben lévő homályt! Maradt még… :)A napokban vásároltam pólóanyagot (ezt kértem!!!) azon célból, hogy 3 hónapos babának body-t varrjak. Nem varrtam, mert nem mertem. Már az üzletben is gyanús volt, de otthon már végképp, hogy nem pólóanyag, (95% pamut 5%elasztán összetételűt szerettem volna)amit eladtak nekem. Alig tudtam szétszedni az összehajtogatott anyagot, mert sztatikusan fel volt töltődve. Ilyet csinál egy 95%-os pamuttartalmú anyag? Ugye nem?! Kérlek segíts az alábbi döntésben! Az Eurotextil kínálatában találtam ezt: “100%pamut, Mintás babapamut jersey. 40 fokon mosható,avatandó!” – ebben nincs elasztán, alkalmas ez az anyag body, rugdalózó varrására??? Ha nem, milyen anyagot keressek? Előre is köszönöm a válaszod!”

Egy magas pamuttartalmú anyagnak bizony nem szabadna feltöltődnie. Ha ez történt valószínűleg valamilyen műszálas, vagy kevert szálas anyagról lehet szó. Ezt könnyen ellenőrizheted ha levágsz egy kis darabot az anyagból és óvatosan meggyújtod. Erről írtam már korábban a “Nem tudod miből van? -Gyújtsd meg!” című bejegyzésben. Röviden a pamut nagy lánggal, erősen füstölve ég, a füst szaga jellegzetes papírhoz hasonló, némi világos szürke hamu marad utána. A műszál olvadva, csöpögve ég, szúrós szagú és kemény elmorzsolhatatlan olvadék keletkezik.

A 100% pamut jersey nem feltétlenül alkalmas body vagy rugdalózó varrására, ugyanis a kötésmódtól függően más-más a rugalmassága. A 100% pamut, egyfalas pólóanyag például csak kis mértékben nyúlik és nem túl rugalmas. Bodyhoz jó ha van benne néhány % rugalmas szál. Ezzel szemben a kétfalas pólóanyag 100% pamuttal a kötésmódja miatt nagyon jól nyújtható. Ilyen az interlock kötésű anyag is. Már el is érkeztünk oda, hogy nagyon meg kellene írnom a kötött anyagokról szóló bejegyzés folytatását, hogy ezeket az anyagokat alaposabban be is mutassam. Igyekszem ígérem. Alapvetően babaruhához érdemes olyan anyagot keresni amiben van egy kis lycra vagy elasztán. Ezektől kellemesen rugalmas lesz az anyag és kényelmesebb öltöztetni a babát. Jók a kétoldalas, vagy kétfalas anyagok is, sok babaruha készül belőlük. Annyit érdemes tudni ezekről, hogy az anyag hordás közben kissé megnyúlik, de mosás után visszanyeri az alakját a ruhadarab.

ADÉL KÉRDÉSE

“Szia! Nagyon örülök, hogy megint írsz a ezekről az anyagokról, mert nekem nagyon sokat segít. Én is a blog hatására fogtam bele a jersey anyagok varrásába, a gyerekeknek varrtam már trikót, nadrágot. Sokszor régi ruhákat újrahasznosítva, néha új anyagokat vásárolva. De nem mindig sikerült jó anyagot választanom az adott célra, néha nem volt elég rugalmas, vagy elég puha. Remélem ezeket a bejegyzéseket olvasva már ügyesebben tudok választani:).
Írnál majd a búvár/scuba jersey-ről? Láttam megjelenni ezeket a textil boltban, de nem tudom mire lehet használni, és hogyan lehet varrni.
Előre is köszönöm:)”
 Örülök, hogy ezek az írásaim segítenek eligazodni az anyagok világában. Többen is jelezték már, hogy a blog hatására kezdtek el varrni, ez külön öröm számomra. Sokszor kicsit egyoldalúnak érzem a blogolást, mert visszajelzések hiányában nem tudom mi történik a túloldalon. Ezek a kedves sorok mindig megerősítenek abban, hogy érdemes folytatni. Köszönöm.

A scuba jersey-ről annyit tudok, hogy kétoldalas, rugalmas poliészter anyag, amihez lycrat adnak a rugalmasság miatt. Sima, egyenletes felületű a neoprén anyaghoz hasonló. Igazából még nem varrtam ilyen anyagot így nincs tapasztalatom, de mindenképpen beszámolok ha kipróbáltam.

MARIKA KÉRDÉSE

“Sajnos érzékeny a bőröm, nem tudom elviselni a műszálas holmikat, a kínai üzletekben kapható “100% pamut” pizsamáktól is viszket a bőröm. Lakóhelyem (Siófok) valamennyi méteráru-boltját bejártam, de nem kaptam pizsamának való anyagot. Egy helyen kaptam flanelt, varrtam is pizsamanadrágot, de már meleg. Lehet kapni olyan vékony anyagot, ami nem műszálas? Pólóanyag, batiszt, krisztina, stb.? Előre is köszönöm a választ.”

A műszálas holmik gyakran váltanak ki allergiát, nem mindenki viseli el ezekkel az anyagokkal való közvetlen érintkezést. A kínai ruháknál a festés minősége és a szállítás miatt lehetnek az anyagban olyan vegyszerek amik fokozzák az irritációt. Az üzletekben kapható ruhák java része Kínából és más távol keleti országból érkezik. A hosszadalmas szállítás miatt kezelik a ruhákat különböző penészesedés gátlóval, gombaölőkkel és ki tudja mikkel. Tégy a mérgező ruhák ellen! című bejegyzésben volt erről bővebben is szó.

Szerencsére manapság már sok helyen kapni olyan anyagokat amik valóban pamutból készülnek. Egyre több a minőségi anyagokat forgalmazó webáruház, vásárolhatsz öko, bio textileket is. Nem feltétlenül kell a helyi méterárubolt kínálatára hagyatkozni. Internetes rendelés előtt érdemes kis anyagmintát kérni, főleg ha nagyobb mennyiséget szeretnél vásárolni, vagy esetleg bizonytalan vagy. A magára valamit is adó webáruházak nem zárkóznak el ettől és akár díjmentesen is küldenek mintát. Nem szégyen, nem ciki kérdezni! A pénzedet ismeretlen ember, sosem látott termékéért utalod át. Ha bármi nem világos a megvásárolni kívánt textillel kapcsolatban előtte kérdezz az eladótol telefonon, vagy akár e-mailben! Textilország webáruházában is vannak pamut anyagok, a készlet folyamatosan változik, mert nem tartunk nagy mennyiségeket raktáron. Érdemes szétnézni időnként. Bármikor, bármilyen kérdés merül fel igyekszem/igyekszünk válaszolni.

Share

Amit az EGYFALAS pólóanyagról tudni kell

$
0
0

A kötött kelmék manapság varrós körökben méltán közkedveltek, ám annál kevésbe ismertek. Értsd: sokan nem ismerik a kötött kelmék elnevezéseit, jellemzőit, felhasználásuk módját, nem tudnak különbséget tenni közöttük. Pedig különbségek vannak, mégpedig nem is kicsik. Nemrégiben a sorozat BEVEZETŐJÉBEN tisztáztuk az alapfogalmakat, most rátérnék a konkrét kelmetípusokra. Szeretnék minden típusnak külön bejegyzést szentelni, hogy kellőképpen kivesézhessük őket. Ebben a bejegyzésben az EGYFALAS vagy EGYSZÍNOLDALAS anyagról lesz szó részletesen.

csegy-almazold3

EGYFALAS PÓLÓANYAG, JERSEY

A kötött kelmék közül az egyfalas vagy más néven egyszínoldalas kötésű anyaggal találkozhatsz a leggyakrabban. Ez a legegyszerűbb és legelterjedtebb kötésmód. Angolul SINGLE JERSEY-nek nevezik, magyarul is nevezhetjük dzsörzének vagy pólóanyagnak. Valóban pólók, felsők, de sokszor a fehérneműk anyaga is. Ha tudsz kötni akkor minden bizonnyal ismerősen hangzik a sima és a fordított kifejezés. Ezt az anyagot arról ismerheted fel legkönnyebben, hogy a színoldalán sima, a fonák oldalán pedig fordított kötésmód látszik. Természetesen a fonal vékonysága okán  a kötött pulóverekhez képest sokkal kisebb méretűek a szemek, a rajzolat azonban jól kivehető.

egyfalas

 

FŐBB JELLEMZŐK

Kelmeszélek sodródása

Az egyfalas anyag egyik jellemző tulajdonsága, hogy a szélei sodródnak. Ha van az anyagban rugalmas szál, akkor ez még fokozottabban jelentkezik. A széltében az anyag színoldala felé, hosszában pedig a fonák oldal felé papirusz tekercsként pöndörödő anyagszél nem kis problémát jelent a szabásnál és a varrásnál. Gyártáskor a széleket speciális anyaggal merevítik, ami mosás után eltűnik az anyagból. A kiszabott részek szélei is sodródnak, ami némileg csökkenthető gőzöléssel, vasalással, esetleg össze is lehet fércelni az egyes részeket varrás előtt. Én nem szoktam sem vasalni sem fércelni. Az összevarrandó részeket beigazítom a varrótalp alá és varrás közben igyekszem kisímítani az anyagszéleket. Tisztázó géppel még könnyebb a varrás, hiszen a fölösleget a kés egyidejűleg le is vágja. Összevarrás után már nincs gond.

egyfalas1

Ebből a hátrányos tulajdonságból viszont előnyt is kovácsolhatsz. Például nem feltétlenül kell szegni a póló alját, mivel az amúgy sem bomlékony anyag feltekeredve megkímél a rugalmas anyagok szegésének procedúrájától. Pillanatok alatt előáll a spagettipánt, megkötő, hiszen a levágott anyagcsíkot elég hosszirányban meghúzni. Vághatod hosszában vagy széltében is a pántot, mindkét esetben pöndörödik, csak másként, ahogy fentebb már említettem. Ha összevarrod a csíkokat pólófonal lesz belőle, lehet szőni, kötni, horgolni. Kinyúlt, elhasználódott pólók újrahasznosításához is jó módszer, érdemes kipróbálni. A PINTEREST oldalon gyűjtöttem is ehhez jó néhány ötletet. ITT nézelődhetsz kedvedre.

yarn

Szemfutás

Az egyfalas anyagnak nagy a szemfutási hajlama. Ez a jelenség a harisnya felfutásához hasonló. Ha az anyag egy ponton megsérül a szemek kapcsolata megszakad, kicsúsznak egymásból és a hiba tovább terjed. A vágott szélnél nem annyira jellemző a felfutás, viszont ha az anyagon belül szakad meg a szál akkor bizony futhatunk az ecetes ollóért. Egyfalas anyag varrásához nagy-nagy segítség a gömbhegyű jersey tű. A tűfajtákról és használatukról korábban már írtam, ITT olvasható a bejegyzés. Sima tűvel varrva előfordulhat, hogy sorozatos szemfutást idézünk elő az egyfalas anyagban. Én is jártam ám így. Emlékszem még tizenéves voltam és egy gyönyörű, kék virágos jersey-ből varrtam blúzt magamnak. Nagyon szerettem azt az anyagot és büszke voltam magamra, hogy sikerült gallért is varrnom. Aztán rövid idő után a tűszúrások mentén mindenhol megindultak a szálak. Sajnos menthetetlen volt, borzasztóan sajnáltam :(.

Nyúlás, rugalmasság, varrás

Az egyfalas pólóanyag némiképp rugalmas és nyújtható. Ha nincsen az anyagban rugalmas szál akkor csak némiképp, ha viszont néhány százalék lycra vagy elasztán is kerül bele, akkor kifejezetten rugalmas, elasztikus is lehet. 100% pamut, poliészter, viszkóz vagy egyéb műszálas, egyfalas pólóanyagtól vagy akár ezek keverékétől sem szabad tehát túl nagy rugalmasságot várni. Ha ilyen anyagból varrsz, lehetőleg inkább bővebb fazonú és ne szűk szabású legyen a ruhadarab. A rugalmas szállal készült egyfalas anyagok azok, amik igazán alkalmasak szűkebb ruhákhoz, baba és gyerekholmikhoz. Tény, hogy varrni viszont nehezebb.

Kötött anyag lévén alapvetően rugalmas öltéseket érdemes használni, hiszen ha csak sima egyenes öltéssel varrunk a szál a ruhadarab viselése, fel-levétele során megfeszül és a varrat elszakad. A legjobb megoldás a tisztázó gép, a lock és a fedőző, azonban sima háztartási varrógéppel is varrható, akár cikk-cakk, akár overlock öltésekkel. A fedőző varratát jól imitálja például az ikertűs varrás, ami ráadásul még rugalmas is. Ha nincsen az anyagban rugalmas szál, akkor néhol, például hosszirányban egyenes öltéssel is varrható az egyfalas pólóanyag, persze ha nem túl szűk fazonú a ruhadarab és nincs a varrás nagyobb nyúlásnak kitéve. A lock és fedőző gépek jellemzőiről ITT írtam bővebben.

Elcsavarodás

Már biztosan találkoztatok azzal a bosszantó jelenséggel, amikor a póló vagy nadrág oldalvarrása elcsavarodik. Mosás hatására ez még inkább fokozódik. Sajnos ez az egyfalas anyag egyik negatív jellemzője. Utólag nem nagyon lehet vele mit kezdeni. Nem minden esetben a rossz szabás az oka, de tény, hogy szabáskor nagyon oda kell figyelni a szemsorok és szemoszlopok irányára.

Alapanyagok

Az egyfalas jersey készülhet pamutból, poliészterből, viszkózból egyéb szintetikus anyagokból, illetve ezek bármilyen keverékéből. Mint már említettem fentebb néhány százaléknyi rugalmas szál többnyire lycra, elasztán nagyon jót tesz az anyagnak. Baba és gyerekruhákhoz legjobb a 100% pamut és a pamut-rugalmas szál keverék. A viszkóz is sok jó tulajdonsággal rendelkezik. Kényelmes, kellemes, kissé hűvösebb tapintású anyag, ami főleg női ruhákhoz nagyon jó, sokan szeretik is. A viszkózról érdemes tudni, hogy természetes alapanyag, de vegyi úton állítják elő, így átmenetet képez a természetes és szintetikus anyagok között. A műszálas anyagokat sokan nem kedvelik, van akiknél bőrallergiát is okoznak vagy csak szimplán kellemetlen érzés a viselésük. Jó légáteresző, nedvességleadó tulajdonságuk miatt főleg sportruházat készítésére használhatók. Az ilyen technikai sportruhákhoz általában jó minőségű, finom poliészter anyagokat használnak, némelyik egészen kellemes viselet. Gyenge minőségű kevert szálas jersey anyagok hajlamosak a kibolyhosodásra. A felületükön a szálakból göbök képződnek, ami nagyon kellemetlen érzés és igénytelen látvány. Már biztosan találkoztatok ezzel a jelenséggel, ami a “100%-os pamut” kínai ruhák jellegzetessége. Na jó, nem csépelem a kínai anyagokat, tudnak jókat is gyártani, csak azokat általában nem a kínai boltok polcain találjuk.

Színek, minták

Egyszínű egyfalas jersey anyagokhoz általában könnyebben hozzá lehet jutni. Vannak magyar gyártók és a nagykereskedések importálnak is. Csíkos és nyomott mintás anyagokból viszont kevesebbet találunk, főleg ha pamut. Kis hazánkban sajnos nem nagyon gyártanak jó minőségű, nyomott mintás pólóanyagokat, csíkosakat is elvétve. Amiket dizájner textileket árusító webáruházakban látni, azok mind külföldön készülnek. Az utóbbi években egyre több ilyen webáruház nyílt, ami örvendetes, noha a pénztárcát nem igazán kímélik. Viszkózból nagyobb a szín és a mintaválaszték, de ezek is importból származó anyagok.

Azt hiszem nagyjából átvettük az egyfalas anyag jellemzőit. Remélem semmit sem hagytam ki. Ha bármilyen kérdés felmerül szívesen válaszolok.

Share

Amit a KÉTFALAS pólóanyagról tudni kell

$
0
0

A kötött kelmékről szóló sorozatunkban legutóbb az EGYFALAS jersey jellemzőit veséztük ki alaposan. Remélhetőleg ennek az anyagnak a felismerése és felhasználásának módja már nem okoz gondot.  Folytatva a sorozatot most a KÉTFALAS, más néven kétszínoldalas vagy bordás kötésű anyagokról lesz szó.

DSCF0760

 

KÉTFALAS PÓLÓANYAG

A kétfalas vagy bordás kötésmód a vetülékrendszerű alapkötéshez tartozik. Az egyfalasnál megbeszéltük, hogy a színoldalon sima, a fonák oldalon pedig fordított szemek láthatók. Ezzel szemben a KÉTFALAS anyagnál alapból a szín és a fonák oldalon is sima kötés látszik. A két oldal tehát teljen egyforma ezért is kétszínoldalas. Ha az anyagot kissé széthúzod a sima szemek mellett láthatóvá válnak a fordított szemek is. Tehát a kézi kötés nyelvére lefordítva a kétfalas anyag egy sima, egy fordított kötéssel készül.

KÉTFALAs  ketfalas1

FŐBB JELLEMZŐK

A szemek egymás mögött helyezkednek el ezért az egyfalas anyaggal összevetve sokkal vastagabb, tömöttebb, a hőszigetelő képessége is nagyobb. Felületén hosszirányú bordázottság látható.

FELHASZNÁLÁSA ÉS SZABÁS

Nagyon jól nyúlik, főleg széltében. Nagyon kényelmes viselet, pólók, trikók, babaruhák, kombidresszek anyaga. Ha ilyen anyagból varrsz érdemes kicsit szűkebbre szabni a ruhadarabokat, mivel az anyag hajlamos a megnyúlásra. Ez főleg hordás közben jelentkezik, mosás után visszarendeződik a méret. Nyúlásának köszönhetően jól használható szegélyekhez, például kombidresszek szélénél, trikók kar és nyakkörénél is alkalmazható.

Az anyagszélek egyáltalán nem sodródnak így könnyen szabható.

VARRÁSA

Nem hajlamos a szemfutásra, de érdemes jersey vagy sztreccs varrógéptűt használni. Nagy rugalmassága miatt mindenképpen rugalmas öltést igényel. Ez természetesen leginkább lock és fedőző gépekkel érhető el, de a háztartási varrógépek overlock öltései vagy az ikertű is megoldást jelenthet. Ha varrás közben hullámos lesz és megnyúlik azt egy kis vasalással tudod korrigálni. Összességében nehezebben kezelhető anyag mint az egyfalas, de azért nem kell elvetni.

Az alábbiakban mutatok néhány ruhát amit ilyen anyagból varrtam, némelyiket még lock és fedőző nélkül.

20133

A pólóról részletesebb leírás ITT található

PÓLÓK maradék anyagokból

Nyári pizsama

Trikók

Nadrágok

Share

Ovizsák szezon közeleg

$
0
0

Éppen a nyár közepe van és még legalább egy bő hónap van hátra a szeptemberi, óvoda-ikolakezdésig. Sokan nyaralnak, pihennek, mi is túl vagyunk egy közös családi nyaraláson, a gyerekek is táboroztak, nagyszülőknél nyaraltak, volt pancsolás a kertben, dinnyézés, fagyizás minden mennyiségben. Szerencsére még nincsen vége, de gyorsan eljönnek azok az őszi napok is. Hogy ne maradjon minden az utolsó napokra ideje átgondolni, hogy mire is lesz szükség. Mivel a legkisebbel idén kezdjük az óvodát, újra aktuálissá vált az ovizsák témája.
Elő is vettem a pár éve készült szabásmintámat, hogy leporoljam.

kep

A webáruház ingyenes szabásmintái között találjátok. Töltsétek le Ti is! A letöltéshez regisztrálni  kell, ami csupán azt a célt szolgálja, hogy követni tudjam a letöltések számát. Ez egyfajta visszajelzés számomra arról, hogy hasznos volt a minták és leírások elkészítésébe fektetett idő és munka.

Ha Nálatok is aktuális most az ovizsák beszerzése-elkészítése INNEN tölthetitek le a PDF szabásmintát és varrásleírást.

Ha alapanyagot is szeretnétek, nézzetek szét a webáruházban!

Share

Interlock és rib kötésű anyagok

$
0
0

A kötött kelmékkel foglalkozó sorozatunkban eddig már részletesen esett szó az egyfalas és kétfalas kötésű anyagok jellemzőiről. Most az interlock és rib kötésű textileket vesszük át.

INTERLOCK KÖTÉS

Az interlock megnevezéssel már biztosan találkoztál a varrógépek kapcsán, a tisztázó vagy más néven  szegőgépeket nevezik interlocknak, overlocknak. Létezik viszont interlock kötésű kelme is. Ezek az anyagok két tűsoron készülnek, melyben a szemek fél szemmagassággal eltolódva helyezkednek el.

interlock kotes

Arról lehet felismerni, hogy a felülete nagyon finom, sima és egyenletes. Nem látszik rajta bordázottság. A szín és fonákoldal teljesen egyforma, mindkét oldalon csak színoldali vagyis sima kötésű szemek láthatók. A kétfalas anyagtól abban is különbözik, hogy ha szemsor irányban széthúzzuk az anyagot, nem látszanak a fonák oldali vagyis fordított kötésű szemek.

Cotton_Interlock_Fabric

cotton_strong_style_color_b82220_interlock_strong_knitted_strong_style_color_b82220_fabric_strong

JELLEMZŐI

  • Az interlock anyag jól nyúlik, jó a formatartása.
  • Sima, finom felületű, kényelmes, kellemes viselet.
  • Az anyag szélei nem sodródnak.
  • Nem jellemző rá a szemfelfutás.
  • Könnyen szabható, a varrásához gömbhegyű jersey tűt és rugalmas öltéseket érdemes használni.
  • Leggyakrabban fehérneműk, hálóruhák, babaruhák, pólók, felsők készülnek az interlock kötésű anyagokból.

RIB KÖTÉS – PASSZÉ ANYAG

Rib kötéssel bordás trikó és passzé anyagok készülnek. Lehet 1×1 vagy 2×2 a sima és fordított szemek aránya. Nagyon rugalmas, mérettartó anyagok készülnek ezzel a kötésmóddal. Rugalmas szállal keverve ez a tulajdonság még inkább fokozódik.

A 2×2-es, bordás rib kötésű anyag nagyon jó babaruhákhoz, kombidresszekhez, pólókhoz, trikókhoz. Lehet csíkos vagy egyszínű. Nyomott mintázatot a nagy nyúlás miatt nem igazán lehet megvalósítani ennél a típusú anyagnál. Használható babaruhák szegéséhez, passzéként is.

rib2

A passzé anyagok nyakkör és ujja szegéshez, babaruhák és kismamanadrágok derékrészéhez, sapkákhoz lehet használni. Nagyon sokoldalú anyag. Lehet bordázott vagy sima felületű is. Sima felületnél a kétfalas anyaghoz hasonlóan egy sima egy fordított szem váltakozik, ami sűrűn kötött. Bordás passzénál 2 sima 2 fordított szem váltakozik egymással.

rib1

20160525_080619_HDR

Share

Így használd a passzé anyagot!

$
0
0

Már többször esett szó a passzé anyagokról itt a blogon. Most újra elővettem a témát, ezúttal még gyakorlatiasabb szempontból. Az utóbbi időben nagy népszerűségre tett szert az úgynevezett maxaloones fazonú baba és gyereknadrág. Nagyon praktikus, könnyen és gyorsan megvarrható, kényelmes nadrágról van szó, amihez nem kell más mint némi mintás futter vagy jersey és passzé anyag. Szerencsére ma már nagyon sokféle, cuki, színes, gyerekmintás, mesefigurás anyaghoz hozzá lehet jutni itthon is. A passzé ennél a fazonnál nagyon lényeges, mivel a nadrág praktikuma abban rejlik, hogy a deréknál és a nadrág száránál is jóval hosszabb passzérészt szabunk, ami le-, illetve felhajtható, így gyakorlatilag egy jó ideig együtt nő a gyerekkel. A popókörös verzió is nagy sikernek örvend. Sokan kezdték el varrni ezt a fazont saját részre és eladásra egyaránt, és ezzel megnövekedett a passzé anyagok iránti érdeklődés is.

il_570xn-1050609441_8j0s

Forrás: Etsy.com

Mivel az én gyerekeim már nagyobbak, így külső szemlélőként követem csak az említett fazon népszerűségét. Passzé anyagot viszont már évek óta használok, főképp azt ami Textilország webáruházában immár több mint 30 féle színben kapható. Most szeretnék pár szót ejteni a passzé gyakorlati használatáról és varrásáról, mert úgy látom népszerűség ide vagy oda, nem árt kicsit jobban körbejárni ezt a témát.

20160525_080619_HDR

PASSZÉ ANYAGOK VÁLASZTÉKA

Sokféle minőségben, sok helyütt lehet kapni passzé anyagot. Érdemes kipróbálni többfélét is. Általában körkötöttek, többféle szélességben, különböző vastagságban kaphatók. Vannak puhább, merevebb, sima és bordás változatok. Az anyagösszetételt tekintve is sokféle létezik, a 3-5% elasztikus szálat tartalmazó pamut alapú anyagoktól, a kevertszálason át, a teljesen műszálasig. Árban is elég nagy a szórás.

Hogy milyen típusú legyen a passzét az attól függ mire szeretnéd használni. Baba és gyerekruhákhoz mindenképp érdemes pamut alapú, puha és kellőképpen rugalmas anyagot választani. Egy kabáthoz vagy nagyobb gyereknek, esetleg felnőttnek szánt pulóverhez, nadrághoz egy merevebb, bordás változat is jó lehet. Légáteresztő, könnyen száradó sportruházathoz pedig a szintetikus passzé illik.

Érdemes figyelembe venni, hogy a magas pamuttartalmú passzé anyagok zsugorodnak, vagyis mosás hatására hosszirányban összemennek. Ennek mértéke kb. 6-7 %, ami egy méternél már 6-7 cm-t jelent. Az anyagvásárláskor és szabáskor ezt figyelembe kell venni és érdemes ezeket az anyagokat is beavatni.

A PASSZÉ ANYAG FUNKCIÓJA

Passzét általában nyakkör szegéséhez, nadrág száránál, derékrészénél, pulóverek, felsők ujjánál, derekánál használjuk. Nem mindegy azonban, hogy hogyan. A passzé rugalmasságánál fogva összehúzza, szűkíti a ruhadarab ezen részeit, így egyrészt esztétikusabb, másrészt hőszigetelőbb és kényelmesebb lesz. Minden esetben fontos, hogy a passzérész nem lehet ugyanolyan méretű mint ahová felvarrod, hanem jóval kisebbre, rövidebbre kell szabnod. Hogy mennyivel legyen kisebb, az függ a rugalmasságától is, de 20-25% körül megfelelő lehet.

DSC_1367

Sokszor előfordul akár boltban vásárolt pólóknál, egyéb ruhadaraboknál, hogy a passzé kinyúlik. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a passzé minősége volt rossz. Lehetséges, hogy a hiba a szabásban rejlik.

A varrásnál arra érdemes figyelni, hogy a passzét egyenéletesen nyújtva, az adott részhez hozzáigazítva varrd fel. Az sem mellékes, hogy rugalmas anyag lévén jersey vagy sztrecs varrógéptűt igényel. Leginkább tisztázó vagyis lock géppel, ennek hiányában overlock öltésekkel lehet varrni.

DSC_1409

Egy rugalmas jersey anyag is funkcionálhat passzéként. Fontos, hogy legyen benne néhány százalék rugalmas szál. Minél több annál jobb. Tehát saját anyagával is lehet szegni egy pólót vagy vékonyabb nadrágot, leggings-t. A klasszikus passzé anyag inkább futter vagyis szabadidő anyagokhoz, vagy magasabb grammsúlyú jerseyhez alkalmas.

EGY GYAKORI FÉLREÉRTÉS

A passzé anyagok rugalmasak ugyan, mivel tartalmaznak elasztikus szálat, ez azonban nem jelenti azt, hogy helyettesítik a gumit, vagyis önmagukban tartanak. 3-5% rugalmas száltól nem várható el egy gumihoz hasonló erősségű tartás. Ezt pont a baba és gyereknadrágok varrásánál fontos hangsúlyozni.  A maxaloones típusú nadrágoknál azért lehet elhagyni a derékrész gumizását, mert ott a passzé annyira magas, hogy képes tartani is.  Ez visszahajtva még inkább fokozódik. Nyilvánvalóan a nagyobb egységnyi felületre több rugalmas szál jut, és ha szabáskor figyelsz arra, hogy a passzérész jóval kisebb legyen a nadrág derekánál akkor, nem kell aggódnod, hogy lecsúszik majd a gyatyó.

Ha azonban 5 cm széles passzétól vársz tökéletes tartást, akkor csalódni fogsz. Ebben az esetben szükséges a plusz gumi a kellő tartáshoz. Ha megnézel egy teljesen átlagos szabadidő nadrágot bármelyik sportboltban, nem találsz köztük olyat ahol ne lenne gumival is megerősítve a derékrész. Sőt a kismama nadrágoknál sem elegendő a passzé. Általában állítható gomblyukas gumit használnak hozzá.

Előfordulhat, hogy hordás közben kinyúlik a passzé, de általában mosás után visszanyeri az alakját. Idővel persze elfáradhat az anyag és veszít a tartásából. Egy-egy ruhadarab élettartamánál sokat számít tehát a helyes szabás, a varrás és az anyag megfelelő használata.

Share

Farsangi kedvezmény

$
0
0

Itt a farsangi időszak. Te is magad tervezed és készíted el a gyerekek jelmezeit? Megvan már az ötlet?

Az interneten számtalan lehetőség kínálkozik az inspirációk begyűjtésére. Ha már csak alapanyagokra van szükséged, akkor nézz körül Textilország méteráru és rövidáru webáruházában! MOST a farsangi készülődés alkalmából minden rövidáru termékünk árából 20% kedvezményt adunk. Válogass a csipkék, szalagok, gombok és egyéb hasznos apróságok között és a rendelésed elküldése előtt használd a kuponkódot! A kedvezmény rögtön levonásra kerül a termékek árából.

Kattints az alábbi képre és nézz körül a webáruházban.

Kuponkód: farsang20

kupon1

Share


Mintás pólóanyagok érkeztek

$
0
0

A tavasz közeledtével új anyagok érkeztek Textilország webáruházába. Mintás, elasztikus pólóanyagok és egyszínű finom futterek. Már tesztelés alá is vettem őket. Nagyon jó minőségű, rugalmas, puha, kényelmes anyagok. Kismamáknak, babáknak és nagyobb gyerkőcöknek is remek választás. Nálam jó néhány leggings, vékonyabb nadrág, pólók, felsők, ruhák fognak készülni belőlük. Az egyszínű futter anyagok, vékonyabb tréningruhák készítésére is alkalmasak, remekül kiegészítik a mintás anyagokat. Ha nektek is tetszenek bővíteni fogom a minta és színválasztékot.

Ha belegondolunk a leggyakrabban hordott és leginkább kedvelt ruhadarabjaink bizony pólóanyagból készülnek. Nem is csoda, hiszen kényelmesek, praktikusak sokféle ruha készülhet belőlük.  Ha még nem varrtál pólóanyagot, itt a blogon sok-sok hasznos információt tanácsot találsz. Ne mondj le a saját készítésű pólókról, nacikról csak mert még nem próbáltál ilyen anyagot varrni. A varrógéped overlock öltéseit használva, gömbhegyű géptűvel nagyon jól varrható. Itt írtam erről a témáról bővebben:

Egy csokor a pólóanyagokról – összefoglaló

Kedvenceim a pólóanyagok

Ha nem vagy még jó barátságban a varrógépeddel, csak néhány öltésprogramot használsz ebben a sorozatban bővítheted ismereteidet:

Öltésprogramok a varrógépen I. rész

Öltésprogramok a varrógépen II. rész

Öltésprogramok a varrógépen III.

Öltésprogramok – kérdések és válaszok

Lock és fedőző

Share

A legnépszerűbb jelmezek – királylányok és társaik

$
0
0

Tavaly már volt egy sorozatunk itt a blogon a farsang témakörében. Akkor lépésről-lépésre átvettük minden fontos tudnivalót, amit a jelmezek kiválasztásáról, beszerzéséről, készítéséről tudni érdemes. Egyfajta iránytű volt ez a sorozat, hogy el tudj igazodni a jelmezek világában. Ha nem tudod, hogy vedd, varrasd, kölcsönözd vagy magad készítsd a jelmezt, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, olvasd el a korábbi bejegyzéseket! Farsangi ötlettár ITT.

Idén új sorozat indul itt a blogon. Most a legnépszerűbb jelmezeket vesszük sorra, mégpedig abból a szempontból, hogyan tudod minél egyszerűbben elkészíteni házilag. Sok-sok inspiráló képpel és ötletekkel.

Princess Dress Costume back view

Vágjunk is bele!

KIRÁLYLÁNYOK, HERCEGNŐK, TÜNDÉREK

Melyik kislány ne szeretne szépséges, csillogó-villogó, habos-fodros ruhakölteménybe bújni és hercegnőként, királylányként, tündérként vonulni végig, csodáló tekintetektől kísérve? Aligha akad olyan aki nem, kezdjünk hát ezzel a témával!

Lévén, hogy a legnépszerűbb jelmezek közé tartoznak, a farsangi időszakban ezek a ruhácskák számtalan formában, számtalan helyen kaphatók készen is, a nagy bevásárlóközpontoktól a sarki vegyesboltokig. Bőven lehet válogatni közülük, azonban ha magad szeretnéd készíteni, íme néhány ötlet, szempont és jó tanács.

Inspirációként összegyűjtöttem néhány ötletet, amik könnyen elkészíthetők.

Hogyan fogj neki a készítésnek? Milyen anyagokat használj? Hogyan díszítsd? Vegyük sorra!

ALAPANYAGOK

Mivel a ruhák felső részének szabása-varrása már némi gyakorlatot igényel, szándékosan olyan képeket válogattam ahol a  felső rész egyszerűbb, akár különálló darab.

A felső részhez válassz egy egyszerű pólót, trikót, blúzt, ami kicsit felturbózva, feldíszítve  tökéletes lesz.

Milyen anyagokat használhatsz a készítéshez és a díszítéshez?

  • tüll
  • organza
  • voile
  • muszlin
  • bélésselyem
  • csipkék
  • szalagok
  • gyöngyök

Ezek az anyagok sokféle színben, általában elég olcsón beszerezhetők. Lehet kombinálni az anyagokat, színeket. Minél többféle anyagot, díszítést használsz annál izgalmasabb és különlegesebb lesz a végeredmény. Akár maradék anyagokat, nem használt függönyöket is felhasználhatsz.

TÜLL

A tüll anyagot tütü készítéshez remekül lehet használni. Varrás nélkül is csodálatos szoknyakölteményeket lehet belőle készíteni. Ehhez csupán gumiszalagra, tüllre és ollóra van szükség.

ITT több videót is találsz a készítés mikéntjéről. Nagy előnye, hogy nem foszlik így nem kell szegni a széleket. Hátránya, hogy a keményebb kikészítésű, merevebb tüll a vágott széleknél szúrós lehet.

ORGANZA, VOILE, MUSZLIN

Ezek az anyagok is nagyon feldobják a hercegnők ruháját. Sajnos a szélük foszlik így érdemes ferde pánttal vagy sűrű cikk-cakköltéssel szegni. Lehet belőlük fátyol, masni, virágdísz.

Érdemes tudni, hogy mivel ezek műszálas anyagok,  hő hatására szélek megolvadnak. Ezt a tulajdonságot remekül ki lehet használni textilvirágok készítésére. A következő bejegyzésben erre még visszatérünk.

BÉLÉSSELYEM

Ez az anyag olcsó, remekül használható a ruhák alapjához. Elegendő ha megfelelő hosszúságúra vágod, a két rövidebbik végét összevarrod, a derékrészét gumival behúzod, felszeged és már kész is a szoknya. Tovább díszítheted masnikkal, szalagokkal, fodrok felvarrásával, plusz rétegekkel.

CSIPKÉK, SZALAGOK, GYÖNGYÖK

Ezekkel az alapanyagokkal teheted igazán díszessé a ruhát. Számtalan színben, fajtában kaphatók, csak a fantáziád szab határt a felhasználásuk sokszínűségének. A díszeket felvarrhatod varrógéppel, kézzel vagy rögzítheted ragasztással is. Erre a legjobb az elektromos ragasztópisztoly, amihez a ragasztót rudak formájában lehet kapni. Hasznos ha van egy ilyen szerkezeted a kreatív dobozodban. Lehet kisebb nagyobb méretben is kapni.

A következő bejegyzésben részletesebben is lesz szó a díszítések készítéséről.

Share

Viewing all 30 articles
Browse latest View live